Asociația Don Orione

/Asociația Don Orione
Asociația Don Orione 2018-10-05T14:50:28+00:00

In 1994, Congregația Don Orione ajunge la București prin persoana părintelui Lazzarin, primul preot orionin venit în capitală. Prima urgență cu care se confruntă este aceea a persoanelor bătrâne, sărace și singure cărora le oferă găzduire și servicii în diferite locații din oras.

Între timp se cumpără terenul din Voluntari, un mare centru la periferia orașului. Prima construcție a găzduit aproape 20 de bătrâni.
Între timp se proiectează și se gândește construcția marelui centru actual.

În 1999 o altă mare urgență a societății pătrunde în sufletul oriononilor. De această dată porțile se deschid pentru tinerele orfane care, împlinind 18 ani, au fost trimise pe stradă de la instituțiile publice.

În 2006 se termină construcția centrului actual și se începe activitatea de recuperare a persoanelor cu dizabilități.

Și astăzi Congregația Don Orione din București oferă multe alte servicii.